Suplementy diety, czy naprawdę ich potrzebujesz?

W dzisiejszym fit świecie można się trochę pogubić. Suplementować czy nie? Jak często? W jakich ilościach? Producenci przekonują, że aby być formie konieczne jest przyjmowanie suplementów, ale czy naprawdę ich potrzebujesz?

Pracuję jako trener personalny od 2012 roku, a swoją aktywność fizyczną prowadzę nieprzerwanie od 2005. Do tej pory nie spotkałem żadnej osoby, która zbudowałaby formę lub poprawiła stan zdrowia tylko i wyłącznie za pomocą suplementów. W większości przypadków preparaty dobierane są przypadkowo, a pozostałe czynniki wpływające na efekty mocno zaniedbane. Cudowne pigułki, które wystarczy zażyć, aby schudnąć nie istnieją! Tutaj nie ma dróg na skróty i na szybko.

Wygląda na to, że powinniśmy uzależnić swoją formę i zdrowie od tego jakie kapsułki łykniemy i w jakiej ilości tak jak przekonują producenci. Pamiętajmy, że prawidłowe odżywianie i trening oraz właściwa regeneracjaKLUCZEM w kształtowaniu formy. Nie dajmy się zwariować! Łykając najdroższe suplementy przy źle skomponowanej diecie i treningu mija się z celem.. Ale…

Z drugiej strony wysokiej jakości suplementy oparte na naturalnych składnikach mogą znacząco poprawić nasz stan zdrowia, samopoczucie, sprawność fizyczną i sylwetkę. Warto jednak pamiętać, że aby suplementy prawidłowo działały należy zachować kolejność wg priorytetu:

  • prawidłowe odżywianie (najważniejszy czynnik prowadzący do poprawy formy i stanu zdrowia),
  • prawidłowa aktywność fizyczna (uwzględniająca aktualną sprawność, stan zdrowia i dysfunkcje aparatu ruchu jeżeli występują),
  • regeneracja (przede wszystkim ilość i jakość snu),
  • suplementacja (najlepiej suplementami na bazie naturalnych składników).

Jeżeli podejdziemy do zdrowia w powyższy sposób, czyli całościowo to takie postępowanie sprawi, że nasza forma poprawiać się każdego dnia i szybko zobaczymy efekty.

Warto suplementować, ale mądrze.

Osobiście używam suplementów tylko na bazie naturalnych składników i takie też polecam swoim podopiecznym. Uważam, że im mniej chemii w pożywieniu tym lepiej, a suplementy apteczne najczęściej mają jej pod dostatkiem.