Co jeść przed treningiem?

Jeść czy nie jeść przed treningiem? Jaki czas powinien upłynąć od ostatniego posiłku do rozpoczęcia treningu? Wielu z Was zadaje sobie te pytania. W tym wpisie omówię najważniejsze kwestie związane z tym zagadnieniem.

Posiłek przedtreningowy jest równie istotny co ten spożyty po wysiłku. To on w głównej mierze wpłynie na Twoją wydajność na treningu, ponieważ dzięki spożytym węglowodanom uzupełnisz poziom glukozy we krwi, a jak wiemy glukoza jest podstawowym paliwem dla mięśni i mózgu stąd istotne jest, aby nie iść na trening po siedmiu godzinach od zjedzenia (np. śniadanie 8:00 – trening 15:00).

Tuż po posiłku organizm przeznacza energię na jego trawienie. Spora część krwi spływa z dystalnych części ciała w okolice układu trawiennego, aby rozpocząć proces trawienia i przyswajania. Krew rozprowadza tlen i składniki odżywcze, zatem nietrudno się domyśleć, że mniejsza ilość krwi w mięśniach będzie się równała z mniejszą wydajnością mięśni. Oprócz mniejszej mocy mogą też wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, np. zgaga. Zatem ważne jest, aby posiłek został dobrze strawiony przed przystąpieniem do treningu. Dobrze jest wybierać lekkostrawne produkty, które zostaną dobrze przyswojone i nie spowodują wzdęć brzucha, które będą utrudniać oddychanie. Fasola, soczewica i kapusta nie będą dobrym wyborem.

Cechy dobrego posiłku przedtreningowego:

  • Powinien zostać spożyty między 1,5 – 3 godziny przed treningiem,
  • Powinien składać się głównie z węglowodanów złożonych, białek, nie wielkiej ilości tłuszczy i błonnika pokarmowego – warzyw,
  • Wybieraj lekkie produkty – unikaj dużej ilości tłuszczów, smażonego i produktów ciężkostrawnych

Trening na czczo?

Można trenować na czczo pod warunkiem, że dobrze zna się swój organizm. Nie mniej jednak należy się liczyć z tym, że trening na czczo zawsze będzie trudniejszy niż ten odbyty między posiłkami, a to ze względu na niski poziom glukozy we krwi. Oczywiście nie bierzemy pod uwagę wyczynowego dwugodzinnego treningu, ale normalny trening prowadzony przez sportowca-amatora. I uwaga! Należy pamiętać o tym, że do 30 minut po zakończonym treningu na czczo należy spożyć solidny posiłek potreningowy zawierający przede wszystkim dużo węglowodanów. Poczytaj, co zjeść po treningu.

Propozycje posiłku przed treningiem:

Płatki owsiane z jogurtem naturalnym i borówkami amerykańskimi i orzechami włoskimi.

Płatki stanowią źródło złożonych węglowodanów, jogurt zapewni nieco białka zwierzęcego, a orzechy dostarczą tłuszczu i trochę roślinnego białka.

 

 

Sałatka z kaszy jaglanej z truskawkami, twarożkiem, pestkami dyni i słonecznikiem.

Ten posiłek również zapewni nam komplet odpowiednich makroskładników.

 

 

Makaron durum z tuńczykiem z pomidorami i serem feta.

Makaron dostarczy paliwa w postaci węglowodanów złożonych, tuńczyk i feta białka i trochę tłuszczu. Warto wybrać fetę z mniejszą zawartością tłuszczu (oczywiście czytamy etykiety czy zamiast tłuszczu producent nie sypnął szkodliwymi dodatkami typu E)

Zjadłeś? Czas na trening!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *