Model żywienia Intermittent Fasting (IF)

Model żywienia Intermittent Fasting (IF) czyli włączenie okresowego postu w codzienność zakłada świadome skrócenie okienka żywieniowego w ciągu doby. Model żywienia, który jeżeli jest prawidłowo zaplanowany z reguły świetnie sprawdza się przy redukcji tkanki tłuszczowej i przy poprawie stanu zdrowia.

Przykładowo:
10h okienko żywieniowe/14h post
8h okienko żywieniowe/16h post
6h okienko żywieniowe/18h post

Na pierwszy rzut okna system może wydawać się wręcz absurdalny. 14 lub więcej godzin bez jedzenia wliczając w to sen wydaję się być nie do przeskoczenia, ponieważ wychodzi na to, że musielibyśmy pierwszy posiłek zjeść około południa. A co z jedzeniem śniadań? W końcu to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Stosując IF śniadanie jedlibyśmy dopiero po 4-5 godzinach od wstania.
Zgadzam się, śniadanie jest bardzo ważnym posiłkiem w ciągu dnia i z pewnością nie należy go pomijać, ale o wiele ważniejsza jest regularna pora śniadania czyli to abyś codziennie jadł śniadanie o zbliżonej porze (jedzenie śniadania o różnych porach, np. raz o 7:00, raz o 10:00 mija się z celem – organizm nie przyzwyczai się, a Ty będziesz reagować m.in. zwiększonym apetytem). Po około tygodniu organizm przyzwyczai się do późniejszych śniadań i nie będzie reagować zwiększonym odczuwaniem głodu tuż po wstaniu.

Czy mogę pościć przez 16 godzin, a później jeść co chcę i i ile chcę?

Nie. Ten model tak nie działa. Kluczem do redukcji masy ciała jest ujemny bilans kaloryczny. Oznacza to, że musisz jeść nieco mniej niż potrzebuję Twój organizm (uwzględniając w tym ilość aktywności fizycznej i pozostałe czynniki). Tylko w takim przypadku organizm zacznie sięgać po zapasy z tkanki tłuszczowej. Drugim czynnikiem jest oczywiście jakość pokarmu. Wybieramy nisko przetworzoną żywność, nie fast food..

Zalety:

  • mniejsza ilość posiłków w ciągu dnia (np 3-4),
  • poprawa wrażliwości insulinowej,
  • zmniejszenie ilości reakcji o charakterze pro-zapalnym,
  • zwiększenie poziomu hormonu wzrostu,
  • zmniejszenie poziomu cholesterolu LDL,
  • poprawienie pracy układu trawiennego.

Czy IF to najlepszy model żywienia na spalanie tkanki tłuszczowej?

Nigdy nie możemy rozpatrywać danego modelu żywienia czy jest najlepszy. Może być najlepszy dla konkretnej osoby, a nie dla ogółu. Jestem zwolennikiem dopasowywania metod pod konkretną osobę, pod jej tryb życia, stan zdrowia itp. Należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie czy jestem w stanie dobrze funkcjonować w takim modelu żywienia. Nie mniej jednak, IF ma bardzo dużo zalet. Świetnie sprawdzi się jako metoda poprawiająca wrażliwość insulinową, zmniejszenie ilości cytokin pro-zapalnych (reakcji o charakterze pro-zapalnym.

IF jest modelem żywienia, który z pewnością warto zastosować żeby sprawdzić jak organizm reaguje w kwestii spalania tkanki tłuszczowej i ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia.