Jak sprawdzić trenera personalnego przed podjęciem współpracy? To pytanie zadaje sobie wielu z Was. Niestety prawo w Polsce nie definiuje zawodu trenera personalnego co skutkuje tym, że trenerem może zostać właściwie każdy. Do niedawna podobnie było z fizjoterapeutami. Na szczęście u nich ten problem został już rozwiązany.

 

W ostatnich latach pojawiło się wiele firm, które oferują kursy i szkolenia na trenera personalnego nawet za pośrednictwem internetu. Dzięki czemu trenerem może zostać każdy posiadający co najmniej średnie wykształcenie w ciągu dwóch tygodni. Z doświadczenia wiem, że nie można nabyć odpowiedniej wiedzy i umiejętności do wykonywania tego zawodu w tak krótkim czasie nawet jeśli samodzielnie trenuje się od kilku lat. To jest jednak praca z żywym człowiekiem, który obdarza trenera zaufaniem i oczekuje pomocy oraz tego, że nie zrobi się mu krzywdy.

 

Uważam, że dobry trener personalny musi spełniać następujące kryteria:
  • Powinien ukończyć studia wyższe (AWF – wychowanie fizyczne lub fizjoterapia lub inny pokrewny kierunek).
  • Powinien ukończyć wiarygodny kurs stacjonarny na trenera personalnego.
  • Powinien ukończyć wiarygodny kurs stacjonarny instruktora kulturystyki lub fitness lub pilates.
  • Powinien ukończyć kurs z zakresu zdrowego odżywiania.
  • Powinien regularnie szkolić się z zakresu treningu personalnego.
  • Musi posiadać ubezpieczenie OC zawodowe.

Te cechy to absolutne minimum, które powinien spełniać profesjonalny trener personalny. Warto sprawdzić trenera, któremu powierzamy zdrowie.