fbpx

Nie jest tajemnicą, że aby chudnąć należy zwiększyć swoją aktywność fizyczną. Mamy wiele możliwości jeśli chodzi o wybór dyscypliny, którą chcemy uprawiać. Biegi, fitness, siłownia, joga, pilates, pływanie, a może coś zupełnie innego? Pozostaje zatem pytanie co wybrać, aby najskuteczniej spalać tkankę tłuszczową?

Chcąc zredukować ilość tkanki tłuszczowej i ukształtować estetyczną sylwetkę nie należy dążyć tylko i wyłącznie do utraty masy ciała. Szybki spadek kilogramów początkowo może cieszyć, lecz nie jest to jedyny parametr, na który powinniśmy zwracać uwagę. O wiele ważniejszy jest skład masy ciała czyli procentowa zawartość poszczególnych tkanek (mięśniowa, tłuszczowa, kostna) oraz nawodnienie organizmu. Podczas redukcji masy ciała dążymy do tego, aby zaoszczędzić jak najwięcej masy mięśniowej przy jednoczesnym spadku masy tłuszczowej. Co z tego, że kilogramy na wadze spadają skoro może się okazać, że tkanką, której najwięcej tracimy są mięśnie. W takim przypadku możemy w krótkim czasie spowolnić swój metabolizm co opóźni lub całkowicie zatrzyma dalszy progres, ponieważ ilość masy mięśniowej w organizmie jest ściśle skorelowana z tempem metabolizmu (wynika to z tego, że mięśnie są tkanką bardzo kosztowną energetycznie).

Treningiem, który pozwala zachować tkankę mięśniową jest trening siłowy. Nie ma znaczenia czy jest wykonywany na siłowni z obciążeniem zewnętrznym czy z wykorzystaniem masy własnego ciała. Ważne, aby ćwiczenia były odpowiednio dobrane dla danej osoby oraz wykonywane poprawnie technicznie.

A może trening cardio?

Tkanka tłuszczowa spalana jest w obecności tlenu zatem mogłoby się wydawać, że trening cardio będzie najlepszą metodą w walce z nadwagą. Niestety nie do końca tak jest. Trening cardio spala tkankę tłuszczową tylko podczas jego wykonywania. Nie wpływa on w znaczącym stopniu na tempo metabolizmu w przeciwieństwie do treningu siłowego* podczas którego nie spalamy tkanki tłuszczowej, ale za to zwiększamy powysiłkową konsumpcję tlenu co przełoży się na tempo metabolizmu na wiele godzin. Wniosek? Tkanka tłuszczowa po zakończeniu treningu siłowego jest spalana przez kilkanaście godzin, stąd jego znaczna przewaga nad cardio. Oczywiście przy założeniu, że spełnione są pozostałe kryteria czyli odpowiednie odżywianie i regeneracja.

* aby trening siłowy zwiększył powysiłkową konsumpcję tlenu musi być odpowiednio zaplanowany.

Trening siłowy pozwala na:

  • zachowanie masy mięśniowej
  • zwiększenie tempa metabolizmu po wysiłku (nawet na wiele godzin po zakończeniu treningu)
  • wzmocnienie kości i stawów (w tym kręgosłupa)
  • zwiększenie siły mięśniowej
  • zwiększenie czucia głębokiego i tzw. świadomości ciała
  • korzyści zdrowotne (obniża poziom złego cholesterolu – LDL, wzmacnia serce, wzmaga wydzielanie endorfin – hormonów szczęścia i wiele innych)

Nazywam się Norbert Gotz. Od 2012 roku w prosty sposób pomagam ludziom przejść drogę po lepszą formę oraz stale podnosić jakość ich życia. Od 2018 roku pomagam także w formie online osobom z całej Europy.

Ukończyłem Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie (studia magisterskie).  Jestem akredytowanym trenerem REPs. Pasjonuję się medycyną naturalną co stanowi idealnie połączenie wraz z aktywnością fizyczną i zdrowym odżywianiem!