fbpx

Model żywienia Intermittent Fasting (IF) czyli włączenie okresowego postu w codzienność zakłada świadome skrócenie okienka żywieniowego w ciągu doby. Model żywienia, który jeżeli jest prawidłowo zaplanowany z reguły świetnie sprawdza się przy redukcji tkanki tłuszczowej i przy poprawie stanu zdrowia.

Przykładowo:
10h okienko żywieniowe/14h post
8h okienko żywieniowe/16h post
6h okienko żywieniowe/18h post

Na pierwszy rzut okna system może wydawać się wręcz absurdalny. 14 lub więcej godzin bez jedzenia wliczając w to sen wydaję się być nie do przeskoczenia, ponieważ wychodzi na to, że musielibyśmy pierwszy posiłek zjeść około południa. A co z jedzeniem śniadań? W końcu to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Stosując IF śniadanie jedlibyśmy dopiero po 4-5 godzinach od wstania.
Zgadzam się, śniadanie jest bardzo ważnym posiłkiem w ciągu dnia i z pewnością nie należy go pomijać, ale o wiele ważniejsza jest regularna pora śniadania czyli to abyś codziennie jadł śniadanie o zbliżonej porze (jedzenie śniadania o różnych porach, np. raz o 7:00, raz o 10:00 mija się z celem – organizm nie przyzwyczai się, a Ty będziesz reagować m.in. zwiększonym apetytem). Po około tygodniu organizm przyzwyczai się do późniejszych śniadań i nie będzie reagować zwiększonym odczuwaniem głodu tuż po wstaniu.

Czy mogę pościć przez 16 godzin, a później jeść co chcę i i ile chcę?

Nie. Ten model tak nie działa. Kluczem do redukcji masy ciała jest ujemny bilans kaloryczny. Oznacza to, że musisz jeść nieco mniej niż potrzebuję Twój organizm (uwzględniając w tym ilość aktywności fizycznej i pozostałe czynniki). Tylko w takim przypadku organizm zacznie sięgać po zapasy z tkanki tłuszczowej. Drugim czynnikiem jest oczywiście jakość pokarmu. Wybieramy nisko przetworzoną żywność, nie fast food..

Zalety:

  • mniejsza ilość posiłków w ciągu dnia (np 3-4),
  • poprawa wrażliwości insulinowej,
  • zmniejszenie ilości reakcji o charakterze pro-zapalnym,
  • zwiększenie poziomu hormonu wzrostu,
  • zmniejszenie poziomu cholesterolu LDL,
  • poprawienie pracy układu trawiennego.

Czy IF to najlepszy model żywienia na spalanie tkanki tłuszczowej?

Nigdy nie możemy rozpatrywać danego modelu żywienia czy jest najlepszy. Może być najlepszy dla konkretnej osoby, a nie dla ogółu. Jestem zwolennikiem dopasowywania metod pod konkretną osobę, pod jej tryb życia, stan zdrowia itp. Należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie czy jestem w stanie dobrze funkcjonować w takim modelu żywienia. Nie mniej jednak, IF ma bardzo dużo zalet. Świetnie sprawdzi się jako metoda poprawiająca wrażliwość insulinową, zmniejszenie ilości cytokin pro-zapalnych (reakcji o charakterze pro-zapalnym.

IF jest modelem żywienia, który z pewnością warto zastosować żeby sprawdzić jak organizm reaguje w kwestii spalania tkanki tłuszczowej i ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia.

model żywienia intermittent fasting


model żywienia IF


co to jest model żywienia IF


co to jest model żywienia intermittent fasting


model żywienia intermittent fasting


model żywienia IF


co to jest model żywienia IF


co to jest model żywienia intermittent fasting


model żywienia intermittent fasting
model żywienia IF
co to jest model żywienia IF
co to jest model żywienia intermittent fasting
kawa ziarnista

Nazywam się Norbert Gotz. Od 2012 roku w prosty sposób pomagam ludziom przejść drogę po lepszą formę oraz stale podnosić jakość ich życia. Od 2018 roku pomagam także w formie online osobom z całej Europy.

Ukończyłem Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie (studia magisterskie).  Jestem akredytowanym trenerem REPs. Pasjonuję się medycyną naturalną co stanowi idealnie połączenie wraz z aktywnością fizyczną i zdrowym odżywianiem! Od 2019 roku prowadzę studio treningu personalnego EMS – Body Time Studio w Krakowie przy ul. Lipskiej 8.