2 Najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa

W tym wpisie podzielę się z Tobą dwoma najczęstszymi problemami, które mogą dotknąć Twój kręgosłup.

Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej, praca biurowa i mało ruchu każdego dnia sprawia, że Twój układ ruchu jest nieco „zardzewiały”. Pojawia się ból pleców, wzmożone napięcie mięśniowe i wszelkiego rodzaju dyskomfort. Poznaj przyczyny i rozwiązanie.

Posłuchaj wpisu w formie audio

Więcej materiałów w formie audio na moim kanale – Sprawność Poparta Naturą.

1. Osłabiony gorset mięśniowy

Oznacza to, że na skutek zbyt małej ilości ruchu Twoje mięśnie zarówno te powierzchowne, ale przede wszystkim głębokie są osłabione przez co nie zabezpieczają odpowiednio Twojego kręgosłupa. Mając słabe mięśnie głębokie masz większe ryzyko doznania kontuzji. Rozwiązaniem tego problemu jest wdrożenie regularnych ćwiczeń siłowych z położeniem nacisku na mięśnie przy kręgosłupie (powierzchowne i głębokie). Nie musisz od razu pędzić na siłownię jeżeli nie chcesz. Trening siłowy z wykorzystaniem masy własnego ciała w domu będzie równie skuteczny.

Tutaj znajdziesz przykładowy zestaw ćwiczeń siłowych do wykonania w domu.

2. Nadmierne napięcie mięśni.

Nadmierne napięcie mięśni może prowadzić do kontuzji, ale przede wszystkim jest to dyskomfort na co dzień. Czujesz się spięty, odczuwasz różnego rodzaju kłucia i zakres ruchu w Twoim kręgosłupie jest znacznie mniejszy przez co podczas prostych ruchów, np. podnoszenia czegoś z podłogi – istnieje ryzyko, że zrobisz to na zgiętych plecach co może spowodować kontuzję. Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji zwiększa szanse na powstawanie przykurczów mięśniowych, aby temu przeciwdziałać warto każdego dnia wieczorem lub w ciągu dnia porozciągać całe ciało.

Tutaj znajdziesz zestaw podstawowych ćwiczeń – 13 minutowe wideo

Zadziałaj kompleksowo przez 4 Tygodnie i usprawnij samodzielnie swoje plecy w profesjonalny sposób

Zobacz mój autorski program Zdrowszy Kręgosłup w 4 Tygodnie, dzięki któremu Twoje plecy poczują się lepiej.

Opracował: Norbert Gotz trener personalny Kraków