fbpx

Dzisiaj trochę o tym, dlaczego z wiekiem tracisz swoją sprawność fizyczną. Podam Ci również moje rozwiązania na to, jak temu przeciwdziałać.

1. Słabnący metabolizm

Słabnący metabolizm to pierwszy czynnik skutkujący utratą sprawności fizycznej.

Przyjmuje się, że z każdą mijającą dekadą, czyli średnio co 10 lat, metabolizm słabnie o kilka %. Oczywiście, to zależy. Jest to wartość uśredniona. Zależy to indywidualnie od każdego organizmu. W przypadku niektórych osób spadek ten będzie następował znacznie szybciej, a u innych znacznie wolnej niż podana wyżej wartość.

Natomiast, generalnie, dzięki fizjologii Twojego organizmu, standardem i faktem jest, iż w miarę upływu czasu, Twój metabolizm słabnie.

Przykład w praktyce

Przyjrzyjmy się temu w praktyce, w dużym uproszczeniu. Jeżeli dzisiaj masz 20 lat i właściwie możesz jeść wszystko. Cokolwiek zjesz, jesteś w stanie to bez problemu przetrawić. Bez żadnych problemów to przyswoisz, a Twój metabolizm przepali. Co istotne, nie będzie żadnych skutków ubocznych, w postaci wzrostu ilości kilogramów masy ciała.

Natomiast, jeśli w wieku 30- 40- 50 lat, Twoje życie będzie wyglądało w ten sam sposób, dalej będziesz tak samo je prowadzić, zaczniesz tyć. W związku z tym, że Twój metabolizm będzie coraz słabszy, Twoja waga zacznie rosnąć. Przy okazji zauważysz również efekty bycia ociężałym, słabym. Efekty te będą coraz bardziej się nasilać. Mogą też temu towarzyszyć różne dolegliwości, jak na przykład jelitowe. Nieuniknione będzie pogorszenie procesu trawienia. Ewidentnie zauważysz problemy w tym temacie. Skutkiem ubocznym będzie wzrost wagi, jak już wcześniej wspomniałem.

Dodatkowe kilogramy będą miały również wpływ na Twoją sprawność fizyczną. Twoja waga będzie zwiększać się o 5- 10- 15- 20 kilogramów, oczywiście w miarę upływu czasu. Nieuchronnie będzie to miało wpływ na:

  • Twój poziom energii w ciągu dnia,
  • sprawność Twojego układu kostno-stawowego, kręgosłupa,
  • zakres ruchów.

2. Mniej ruchu codziennego

Nie mam tutaj na myśli stricte działalności treningowej, ale również aktywności poza tym. Jeśli dziennie zrobisz mniej niż tysiąc kroków, Twój organizm zacznie się do takiego stanu w pewien sposób przyzwyczajać.

Przykład w praktyce

Przykładowo, pracujesz zdalnie, z domu, masz pracę siedzącą i bardzo mało ruchu. Praktycznie nie przemieszczasz się na jakieś dalsze odległości, chociażby po mieście, głównie siedzisz przed komputerem. Tak mijają Ci kolejne dni. Codzienna ilość Twoich kroków będzie na bardzo niskim poziomie, na przykład wspomniane wyżej mniej niż 1 000. Bierzemy pod uwagę ilość kroków, gdyż jest to najłatwiejszy wskaźnik Twojej aktywności fizycznej.

Mniej ruchu będzie skutkować tym, iż Twój organizm przystosuje się do aktualnie zadawanych mu obciążeń. Czyli Twój organizm zacznie po prostu, pisząc kolokwialnie, “się lenić”.

W praktyce, będzie zawsze dążył do tego, aby obsługiwać siebie z wykorzystaniem jak najmniejszego wysiłku. Jeżeli organizm nie dostaje bodźca w postaci treningu, czy jakiejkolwiek innej aktywności fizycznej, nie ma żadnego powodu do jej utrzymania na wysokim poziomie. Nie ma takiej potrzeby. Wysiłek podejmowany w celu utrzymania sprawności fizycznej, np. poprzez jedzenie jest zbędny, metabolizmowi jest to “nie na rękę”.

Podsumowując, automatycznie, mniej ruchu skutkuje zmniejszeniem sprawności fizycznej i to w znaczący sposób.

3. Więcej stresu

Niejednokrotnie, wraz z upływem czasu, przybywaniem kolejnych lat życia, wzrasta również ilość sytuacji stresowych. Sam stres w sobie jest dobry, ponieważ pobudza organizm, mobilizuje, motywuje go do działania. Natomiast jego nadmiar jest niestety szkodliwy. Pojawia się znacznie więcej hormonów stresu we krwi.

Ma to wpływ na Twój metabolizm oraz gospodarkę hormonalną i wiele innych. Co więcej, nadmiar stresu może spowodować również w Tobie absolutne lenistwo. Nie będzie Ci się chciało zupełnie nic. Jedyna myśl, która będzie zajmowała Twoją głowę to ta, aby po pracy siąść na kanapie z książką lub przed telewizorem i po prostu odpocząć.

Znowu, skutkować to będzie zmniejszoną ilością ruchu. Nie wyjdziesz na spacer, ponieważ najzwyczajniej w świecie, nie będzie Ci się chciało. Będziesz mieć zwyczajnie dość. Jest to kolejny pośredni czynnik, który wpłynie na ilość Twojego ruchu. To z kolei wpłynie także na to, jak się będziesz odżywiać.

4. Błędne odżywianie

Odżywianie jest bardzo rozbudowanym temacie, ale dzisiaj skupimy się na konkretnym jego aspekcie.

Jeśli dzisiaj jesz bardzo dużo przetworzonego jedzenia, gotowych produktów, nie odżywiasz swojego organizmu w sposób prawidłowy. Na skutek tego Twój organizm nie będzie miał energii na funkcjonowanie. Twoje samopoczucie będzie słabe. Odczujesz również brak motywacji i chroniczne zmęczenie. Poziom pobudzenia Twojego organizmu będzie bardzo niski. Będziesz ociężały, jeżeli będziesz jeść dużo ciężkich potraw, czy produktów mącznych każdego dnia.

Być może będziesz też zajadać swój stres. I tutaj pojawia się właśnie kolejny czynnik, który płynnie łączy się z poprzednim. Więcej stresu i błędne odżywianie. Przykładowo może to być więcej słodyczy- bardzo częsty problem. Lub też na przykład przejadania się, nakładania zbyt dużych porcji.

Podsumowanie

Wymienione wyżej czynniki to te, nad którymi, bez wątpienia, warto się pochylić, zastanowić. Zalecam stopniowo je eliminować. Oczywiście biorąc pod uwagę te, na które masz wpływ.

W przypadku słabnącego metabolizmu- niekoniecznie masz na to wpływ w pełni. Możesz przyspieszać swój metabolizm regularnymi treningami. Dzięki temu spowalniamy proces słabnącego metabolizmu.

Na sytuacje stresowe masz pośrednio wpływ, ale nie w każdym przypadku. Tam, gdzie tylko się da- eliminuj go.

Mniej ruchu codziennego i błędne odżywianie to 2 czynniki, na które masz bardzo duży wpływ i nad pracą nad nimi warto skupić się w największym stopniu.

Bonus

Na zakończenie dodam tylko, że warto zakupić sobie opaskę na rękę, która mierzy Twoją dzienną aktywność. Możesz ustawić sobie cel dzienny, na przykład początkowo 5 000 kroków. Jeśli ten cel pod koniec dnia nie jest zrealizowany, wychodzisz na spacer, aby go spełnić. Po jakimś czasie możesz ten cel sobie podwyższyć o kolejny 1 000, 2 000, 3 000 kroków, itd. Aż w końcu dotrzesz do zalecanych 10 000 kroków dziennie. Wtedy taki wynik i ilość kroków dziennie to bardzo dobry poziom aktywności, którym możesz się cieszyć.

Wypracujesz dobry nawyk, który będzie miał wpływ na jakość Twojego codziennego życia, ale również na Twoją lepszą, zdrowszą przyszłość.

Nazywam się Norbert Gotz. Od 2012 roku w prosty sposób pomagam ludziom przejść drogę po lepszą formę oraz stale podnosić jakość ich życia. Od 2018 roku pomagam także w formie online osobom z całej Europy.

Ukończyłem Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie (studia magisterskie).  Jestem akredytowanym trenerem REPs. Pasjonuję się medycyną naturalną co stanowi idealnie połączenie wraz z aktywnością fizyczną i zdrowym odżywianiem!