fbpx

Aktywność fizyczna to nie tylko trening sportowy. To wszelkie czynności życia codziennego, takie jak: chodzenie, robienie zakupów, sprzątanie, zabawa z dziećmi, drobne prace remontowe. Jak często trenować?

Przykładów jest mnóstwo. Wszędzie tam, gdzie jest ruch, tam jest również aktywność fizyczna.

Przeanalizujmy to na konkretnym przykładzie.

Analiza przykładowej sytuacji

Załóżmy, że trenujesz 3 razy w tygodniu po 60 minut. W skali tygodnia daje nam to 180 minut. Porównajmy to do czasu, jaki masz w ciągu całego tygodnia. Cały tydzień to 10 080 minut. Zatem Twoje treningi to 1,78 % czasu całego tygodnia.

Teraz załóżmy, że wykonujesz pracę zdalną. Czyli siedzisz w domu i Twoją jedyną aktywnością jest przejście z pokoju do kuchni, czy łazienki i powrót na miejsce pracy. Siedzisz przez 8 godzin przed komputerem. Po pracy siadasz na kanapie, przed telewizorem, czy książką.

Zobacz, że praktycznie w ogóle się nie ruszasz. Ruszasz się tylko 180 minut w skali tygodnia, na konkretnych treningach. Ale nadal to jest tylko 1,78 % czasu. Czyli, można powiedzieć, że te 180 minut treningu, nawet, jeżeli faktycznie to są treningi solidne, 3 razy w tygodniu, to będzie za mało.

Ukryta aktywność fizyczna

Nie bez powodu mówi się, że aktywność fizyczna, dodatkowa, czasami określana również jako przemycona, jest nawet ważniejsza niż sam trening.

Porównaj sobie ten czas- 180 minut czasu, czyli niecałe 2 % czasu tygodnia do czasu całego tygodnia. 98 % czasu co robisz? W większości siedzisz. Bo przecież zakupy możesz też zamówić online. Do sprzątania możesz kogoś zamówić lub nie sprzątać w ogóle, w rezultacie też się nie ruszasz. Załóżmy, że dzieci nie masz, więc nieustannie, cały czas, dominuje siedzenie.

Dlatego warto mierzyć sobie swoją aktywność fizyczną dodatkową. Przykładowo, korzystając z najprostszej opaski typu Smartwatch. Zlicza ona dzienną ilość kroków, którą wykonujesz.

Nie wiesz jak często trenować? Zapraszam na trening personalny Kraków – online

Jeżeli jesteś początkujący pomogę ci zaplanować trening – kliknij, aby przejść do formularza kontaktowego

Ilość kroków dziennie, czyli jak często trenować

Jeżeli wychodzi Ci poniżej 5 tysięcy kroków na dobę, traktujemy to jako siedzący tryb życia. Jest to zdecydowanie za mało.

Natomiast, jeśli tych kroków w ciągu doby jest około 7-8 tysięcy, to już zaczyna to wyglądać dosyć dobrze. Uważam, że jest to minimum, które człowiek powinien zrobić, żeby zachować sprawność, czy zdrowie.

Z kolei, gdy zbliżasz się do 10 tysięcy kroków w ciągu doby, to już jest na prawdę bardzo dobrze. I to już zdecydowanie wystarczy do zachowania, a nawet rozwoju zdrowia i sprawności fizycznej.

A wszystko, co powyżej 10 tysięcy, to jest ilość, która zdecydowanie poprawi Twoje zdrowie i kondycję już w wyraźny sposób. Zacznie to być zauważalne. O ile, rzecz jasna, te kroki będą robione dzień w dzień.

Zauważ, że nie chodzi o to, aby w jeden dzień, załóżmy, pójść na wycieczkę w góry, wymęczyć się porządnie, zrobić 30 tysięcy kroków, a w drugi dzień zrobić, przykładowo, 3 tysiące kroków. To będzie za duży rozstrzał między jednym a drugim wynikiem.

Zatem jak często trenować? Warto zatem dążyć, aby każdego dnia wykonywać w okolicy 10 tysięcy kroków. Jeśli w jeden dzień wychodzi Ci 8 500 kroków, w drugi 11 500 kroków, w trzeci dzień 9 500 kroków, w kolejny 11 tysięcy kroków, itd, to wtedy ma to największy sens.

Podsumowanie

Pamiętaj o tym, aby do aktywności fizycznej podejść kompleksowo. Nie tylko jako trening- konkretna jednostka ćwiczeniowa, czy to na zajęciach grupowych, czy z trenerem, ale przede wszystkim, żeby zadbać o aktywność fizyczną przemyconą, czyli wykonywane na dobę kroki, w odpowiednich rzecz jasna ilościach. Wtedy będziesz mieć świetne rezultaty.

Zapraszam na wspólny trening personalny w Krakowie

Norbert Gotz trener personalny Krakówkliknij, aby przejść do formularza kontaktowego

Nazywam się Norbert Gotz. Od 2012 roku w prosty sposób pomagam ludziom przejść drogę po lepszą formę oraz stale podnosić jakość ich życia. Od 2018 roku pomagam także w formie online osobom z całej Europy.

Ukończyłem Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie (studia magisterskie).  Jestem akredytowanym trenerem REPs. Pasjonuję się medycyną naturalną co stanowi idealnie połączenie wraz z aktywnością fizyczną i zdrowym odżywianiem!